MENU Zaloguj się
Ta oferta jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Dołącz do USAtogo i odkrywaj najlepsze Deals i Insider Tips.
Twoje korzyści:
 • Ekskluzywne oferty i rabaty na loty, noclegi i wynajem samochodów w USA
 • O nowościach dowiesz się jako pierwszy
 • 100% darmowy udział i rezygnacja w każdej chwili

Rejestracja

Pojawiają się różne odstraszające historie na temat wjazdu do USA. Ktoś czuł się jak przestępca na przesłuchaniu, stojąc przed amerykańskimi urzędnikami na lotnisku. Inni nie uzyskali zezwolenia na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych i podróż zakończyła się powrotem następnym samolotem do Polski. Cóż, prawdą jest, że urzędnicy (pracownicy Customs and Border Protection) naprawdę dokładnie kontrolują, kto przyjeżdża do Ameryki. Sprawdza się, czy podróżni mają kryminalną przeszłość lub czy mogą mieć inne zamiary oprócz wakacji w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie przepisy imigracyjne (normalne wakacje nie są oczywiście imigracją!) są rzeczywiście bardzo surowe ze względu na nielegalnych imigrantów. Zdarza się, że niektórzy chcieliby zostać na stałe w USA i planują podjąć pracę, nawet jeśli nie mają odpowiedniego zezwolenia (wizy na pracę).

W rzeczywistości jednak wjazd jest bardzo prosty, a straż graniczna jest zazwyczaj przyjazna, czyli po prostu typowo amerykańska. Zasadniczo wystarczy pokazać paszport, zrobić zdjęcie, przekazać odciski palców elektronicznie i odpowiedzieć na dwa lub trzy pytania zadawane przez urzędnika. Chcą oni upewnić się, że faktycznie jesteś na wakacjach i opuścisz kraj po urlopie. O ile zawsze odpowiadasz zgodnie z prawdą, cały proces, szczególnie dla osób, które wjeżdżają z zezwoleniem na podróż z systemu ESTA, jest zakończony w ciągu dwóch minut. Zwykle podchodzi się do okienka urzędnika indywidualnie, w przypadku rodzin - grupowo.

Do typowych pytań urzędnika granicznego należą:
 • Jaki jest cel Twojego pobytu? (Po angielsku urzędnik pyta o "purpose".)
  Zazwyczaj odpowiadasz tutaj "vacation", jeśli faktycznie jesteś na wakacjach.
 • Jak długo będziesz przebywać w Stanach Zjednoczonych?
  Odpowiedź zależy oczywiście również od udzielonej wizy, ale zakładam, że wakacje w większości przypadków trwają od jednego do czterech tygodni.
 • Jaki masz zawód i gdzie pracujesz?
  Urzędnik chce po prostu upewnić się, że nie zamierzasz szukać pracy w Stanach Zjednoczonych.
Od kilku lat próbuje się zmniejszyć wysiłek urzędników granicznych, a także zaoszczędzić czas turystów, tworząc tak zwane kioski APC (Automated Pass Control) na wielu lotniskach. Są to małe terminale, w których możesz:
 • zeskanować paszport,
 • oddać odciski palców elektronicznie,
 • zrobić sobie zdjęcie,
 • odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących, np. celu pobytu (wakacje, podróż służbowa) lub którym samolotem właśnie wylądowałeś.

Jeśli podróżujesz z rodziną, to wszyscy razem powinni podejść do takiego terminalu APC i cała grupa zostanie razem odprawiona. Po zarejestrowaniu wszystkich danych otrzymasz małą kartkę ("slip"), na której znajduje się zdjęcie i kilka innych informacji. Teraz musisz tylko pokazać paszport i tą kartkę przy okienku urzędnika granicznego, co znacznie przyśpiesza odprawę. Czasami zdarza się, że kartka została oznaczona dużym krzyżem podczas drukowania. Zwykle dzieje się to wyłącznie przez przypadek i oznacza, że urzędnik graniczny musi taką osobę nieco dokładniej sprawdzić, co z mojego doświadczenia działa dokładnie tak, jak jest opisane powyżej. Jedyną wadą jest to, że kolejka do odprawy z kartką z krzyżem jest często znacznie dłuższa. Jednak po 10-godzinnym locie zazwyczaj masz jeszcze trochę sił, aby postać przez dodatkowe 20 minut.

Witamy w Ameryce!

Po przejściu kontroli granicznej idzie się do "baggage claim", czyli do taśmy z której odbierasz bagaż. Następnie należy przejść przez odprawę celną ("Customs"). W związku z tym otrzymujesz od stewardesy w czasie lotu do USA deklarację celną. Wypełnienie tej deklaracji nie jest trudne. Należy podać towary do odprawy lub walutę o wartości ponad 10.000 USD oraz adres pobytu w USA. Następnie przechodząc przez odprawę celną, należy pokazać tę deklarację celnikowi. W rzadkich przypadkach bagaż jest sprawdzany. Często nie ma w ogóle urzędnika, więc możesz po prostu przejść dalej.

W ten sposób wjeżdża się do USA. To nie jest takie trudne, prawda? Następnie z łatwością możesz odebrać samochód z wypożyczalni lub skorzystać z transferu do hotelu i w pełni cieszyć się z wypoczynku. Lot był długi i męczący, ale teraz zaczynają się długo oczekiwane wakacje.

Gorące USA Deals