MENU Zaloguj się
Ta oferta jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Dołącz do USAtogo i odkrywaj najlepsze Deals i Insider Tips.
Twoje korzyści:
  • Ekskluzywne oferty i rabaty na loty, noclegi i wynajem samochodów w USA
  • O nowościach dowiesz się jako pierwszy
  • 100% darmowy udział i rezygnacja w każdej chwili

Rejestracja

Ameryka jest niesamowicie przyjaznym krajem dla dzieci. Każdy, kto był już kiedyś w Stanach wie, jak otwarci i pomocni są tam ludzie. Jeśli chodzi o dzieci, to sympatyczni Amerykanie idą nawet o krok dalej. Jest to widoczne w wielu drobiazgach, jak np. udostępnianie kredek (“crayons”) i malowanek podczas oczekiwania na posiłek w restauracjach. Ten miły gest pojawia się też coraz częściej u nas w Polsce.

Niezliczone atrakcje w 50 stanach zachwycają zarówno małych jak i dużych odkrywców Ameryki. Planowanie tak dalekiej podróży z dziećmi jest bardzo ekscytujące. Rodzice muszą znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, zwłaszcza w przypadku pierwszego wyjazdu ze swoimi pociechami do USA. W ostatnich latach kilkakrotnie spędziłam wakacje w Stanach z moją rodziną. W oparciu o moje własne doświadczenia, spróbuję dać kilka przydatnych wskazówek i udzielić odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy najmłodsi podróżnicy potrzebują osobnego miejsca w samolocie?
  • Jaki dodatkowy bagaż można zabrać, gdy podróżuję z dziećmi?
  • Na co zwrócić uwagę przy fotelikach samochodowych?
  • Czy zwiedzanie z wózkiem jest utrudnione w Stanach?
  • Jakich miejsc lepiej unikać z dziećmi?
  • Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z basenu z pociechami?

Loty z małymi dziećmi - kiedy kupić dodatkowy bilet?

Podróżowanie z dziećmi to oczywiście dodatkowa kwestia kosztów i nerwów - ale to pozostaje między nami. Kto chce wydać jak najmniej pieniędzy na bilety lotnicze, stara się uniknąć rezerwacji dodatkowego siedzenia dla dziecka. W takim przypadku maluch może siedzieć na kolanach rodziców. Od personelu pokładowego otrzymuje się dodatkowy pas bezpieczeństwa, który przypina się do pasu mamy lub taty. Na lotach transatlantyckich dla rodzin z niemowlętami w samolocie zapewnione są specjalne rzędy, w których stewardessy mogą zawiesić małe łóżeczko (“Bassinet”). Taka kołyska jest zazwyczaj bezpłatna i zostaje umocowana po starcie samolotu na ściance przy miejscu, gdzie siedzi jeden z rodziców. W czasie startu i lądowania (i dodatkowo zawsze kiedy pojawia się sygnał zapinania pasów) bobas musi siedzieć na kolanach opiekuna. Warto sprawdzić regulamin przewoźnika dotyczący rezerwacji łóżeczek dla najmłodszych podróżników, aby uniknąć nieprzyjemnych problemów przed wejściem na pokład. Należy upewnić się, czy dziecko spełnia wszystkie wymogi, aby korzystać z kołyski, takie jak wiek, wzrost i waga. Liczba takich miejsc dla rodziców z niemowlętami jest ograniczona.

Jeśli na ten sam lot, zgłosi się jednak więcej rodzin z maluszkami, to może okazać się że rodzina nie będzie mogła siedzieć razem (tz. np. mama z dzieckiem w uprzywilejowanym rzędzie, a tata gdzieś indziej) lub dzidzia będzie musiała zostać u rodziców na kolanach w innym rzędzie. Dlatego polecam jak najszybciej dokonywać rezerwacji i zgłaszać chęć korzystania z kołyski. Lot w takim rzędzie jest bardzo wygodny, ponieważ między siedzeniem a ścianką, na której wisi łóżeczko, jest duży odstęp. Dzięki temu można nawet wyprostować nogi, a maluch może pobawić się w czasie lotu na podłodze. Zdarzyło nam się, że podczas lotu do USA mieliśmy cały rząd tylko dla siebie. Całą podróż maluch leżał w kołysce, a córunia spała rozłożona na dwóch siedzeniach. Podczas lotu powrotnego nie mieliśmy już tyle szczęścia i mój mąż musiał przenieść się do innego rzędu, a obok mnie siedziała inna mama z jej bobasem.

Poszczególne linie lotnicze mają różnie zasady dotyczące przewozu najmłodszych podróżników i tego, w jakich przypadkach wymagane jest dla nich osobne siedzenie. Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci do 2 roku życia mogą podróżować na kolanach rodziców. Taka rezerwacja jest znacznie tańsza, ale nie darmowa! Oczywiście należy pamiętać, iż lot transatlantycki jest bardzo długi (może zająć ponad 10 godzin, w zależności od miejsca docelowego) i męczący, a odstępy między rzędami, zwłaszcza w klasie ekonomicznej, są bardzo małe.

Bagaż dla dzieci - jakie istnieją opcje bez dodatkowych opłat?

Linie lotnicze są z często bardzo przychylne jeśli chodzi o limit bagażu dla małych dzieci. Wiele z nich oferuje możliwość bezpłatnego transportu wózka, fotelika samochodowego i nawet łóżeczka turystycznego. Sprawdź koniecznie, czy te darmowe opcje obejmują wszystkie taryfy. Niestety często są wyjątki w najtańszych z nich i trzeba wtedy doliczyć opłatę za bagaż malucha. Dodatkowo należy pamiętać, że foteliki dziecięce lub wózki mogą należeć do tzw. nieporęcznych bagaży, które muszą być często oddane w innym stanowisku na lotnisku. Dlatego zaplanuj wystarczająco dużo czasu, ponieważ stanowisko odprawy bagażu ponadgabarytowego niekoniecznie musi znajdować się w pobliżu normalnej odprawy. Najlepiej jest dowiedzieć się o przepisach, dotyczących wieku i bagażu małych dzieci bezpośrednio u linii lotniczych.

Jazda z dziećmi - temat: foteliki dziecięce

Tak jak to często bywa w amerykańskim ustawodawstwie, przepisy dotyczące fotelików dziecięcych różnią się w zależności od stanu. Wymienienie granic wiekowych obowiązkowego używania fotelików dziecięcych we wszystkich 50 stanach wykracza poza zakres tego artykułu. Zamiast tego odwołuję się do bardzo przydatnego zestawienia przepisów obowiązujących w poszczególnych stanach USA. Na przykład na Florydzie obecnie dzieci w wieku 6 lat i starsze nie muszą już siedzieć w specjalnym foteliku dziecięcym. Oczywiście, jak każdy inny pasażer, najmłodsi muszą być odpowiednio zapięci pasami.

Poza regulacjami prawnymi pozostaje jeszcze do wyjaśnienia kwestia, czy chcesz zarezerwować fotelik dziecięcy lub podwyższenie (“booster”) w wypożyczalni samochodów (zwykle za dodatkową opłatą) lub czy zabierzesz je ze sobą z domu. Jak wspomniałam powyżej, wiele linii lotniczych uwzględnia foteliki dziecięce w limicie bagażu i dlatego nie stwarzają one żadnych dodatkowych kosztów. Co prawda samo wożenie fotelików z karuzeli bagażowej, po całym lotnisku, aż do wypożyczalni aut jest czasem fizycznym wyzwaniem po 10-godzinnym locie. Z drugiej strony posiadanie własnego i przede wszystkim sprawdzonego sprzętu na wakacjach jest bardzo przydatne. Osobiście zalecam zabranie własnych fotelików dziecięcych.

Tipp

Wynajem przyjaznych rodzinie SUV-ów lub minivanów jest często tylko niewiele droższy od mniejszych samochodów, ale za to komfort jazdy dla całej rodziny jest znacznie większy. Nasza znana oferta wynajmu samochodów z rabatem do 30% dotyczy oczywiście również większych klas samochodów i dlatego jest szczególnie opłacalna dla rodzin.

W drodze z wózkiem - nie ma problemu!

Jak już wspomniałam, Stany Zjednoczone to bardzo przyjazne dzieciom miejsce na wakacje. Dzięki temu wiele atrakcji i miejscówek jest pozbawionych barier i można je łatwo zwiedzać z wózkiem. Na przykład w parkach rozrywki znajdują się, przed prawie każdą atrakcją, dodatkowe obszary do parkowania wózków (“stroller parking”). Aczkolwiek jeśli chcesz zwiedzić Wielki Kanion lub ogólnie chcesz odkrywać rozległą przyrodę parków narodowych, to może okazać się to z wózkiem dość trudne.

Czy są miejsca, których nie powinno odwiedzać się z dziećmi?

Zarówno wschodnie, zachodnie wybrzeże jak i południowe stany mają naprawdę wiele do zaoferowania. Również dla dzieci można wszędzie znaleźć wspaniałe atrakcje, które zapewnią zabawę, rozrywkę, a nawet relaks. Raczej nie ma miejsca szczególnie nieodpowiedniego dla dzieci. Niezależnie od tego, czy całodniowe spacery po ulicach Nowego Jorku to coś ciekawego dla małego dziecka, każdy musi zdecydować samodzielnie i pogodzić ze swoimi nerwami. Jedyną rzeczą, której tak naprawdę osobiście odradzam, jest wizyta z dziećmi w Las Vegas. W szczególności jeśli zamierzasz w pełni cieszyć się miastem jako osoba dorosła. Oczywiście dzieci mogą wchodzić do hoteli, ale bardzo dokładnie pilnuje się, aby nie przebywały w kasynach. Hazard (“gambling”) oraz alkohol są dozwolone tylko od 21 roku życia. Do tego wejście do kasyna nawet w towarzystwie osoby dorosłej jest absolutnym tabu. Podczas naszej ostatniej wizyty w Las Vegas byli tam nasi przyjaciele ze swoim, wówczas dwuletnim, synem. Pamiętam, że ochrona wielokrotnie pytała ich o dziecko - oczywiście, zawsze w miły sposób - nawet jeśli tylko przez chwilę czekali z wózkiem na skraju kasyna. Typowe w hotelach jest jednak to, że zawsze najpierw trzeba przejść przez kasyno, aby dostać się do wind, które prowadzą do pokoi. Oczywiście w Las Vegas i okolicach jest więcej do odkrycia niż tylko kasyna. Jednak dla wielu, wizyty w kasynie są nadal jedną z najważniejszych atrakcji.

Dalsze przydatne informacje i wskazówki

W USA obowiązują zazwyczaj surowe przepisy, jeśli chodzi o korzystanie z basenu przez małe dzieci. Przy ​​wynajmowaniu zakwaterowania z basenem zwraca się szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Właściciele wynajętego miejsca muszą zapewnić, np. ogrodzenie lub dobrze zabezpieczony dostęp do basenu. Domy są często wyposażone w alarmy, które np. przy otwieraniu bramki do basenu trzeba wyłączyć. Jeśli zapomni się o tej dezaktywacji (np. przez krótkie naciśnięcie przycisku na „wysokości dla dorosłych”), po kilku sekundach włącza się alarm. Dla własnego spokoju zapytaj przed dokonaniem rezerwacji, w jaki sposób basen jest zabezpieczony. Dodatkowo przy morzu lub basenie możesz założyć maluchowi, który nie umie jeszcze pływać, kamizelkę ratunkową do zabawy.

Jeśli chcesz, aby Twoje niemowlę spało w Twojej sypialni lub jeśli liczba “bedrooms” nie jest wystarczająca dla całej rodziny, możesz kupić już w pierwszy dzień wakacji wygodne, nadmuchiwane mini łóżeczko. Niedrogo (około 20-30 USD) dostaniesz je np. w Walmart. Dobrze znane łóżka podróżne (“pack n play”) także nie są kosztowne. Kilka razy używałam tych dwóch wariantów dla naszych dzieci do wieku 4 lat. Pod koniec wakacji zostawialiśmy je naszym amerykańskim przyjaciołom, albo przekazywaliśmy je jako darowizna np. do „Goodwill”.

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek będą dla Ciebie przydatne. Zwłaszcza jeśli pierwszy raz wybierasz się na tak daleką wyprawę z dzieckiem.
Podsumowując, pamiętaj, że mają to być wakacje, a więc odpoczynek. Aby zachować, ten jakże oczekiwany spokój, będąc na wczasach z dziećmi, polecam zaplanować sobie wszystko wcześniej. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu.

Gorące USA Deals