MENU Zaloguj się
Ta oferta jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Dołącz do USAtogo i odkrywaj najlepsze Deals i Insider Tips.
Twoje korzyści:
  • Ekskluzywne oferty i rabaty na loty, noclegi i wynajem samochodów w USA
  • O nowościach dowiesz się jako pierwszy
  • 100% darmowy udział i rezygnacja w każdej chwili

Rejestracja

Ameryka fascynuje masę ludzi na całym świecie. Każdy ma inny powód. Urlop w USA to niesamowite przeżycie, ale wielu wczasowiczów marzy nie tylko o krótkiej wyprawie za ocean. Ten kraj ma tak wiele do zaoferowania, że ​​szybko zaczyna się myśleć o zamieszkaniu na stałe w USA. Jednak realizacja tego pomysłu jest bardzo trudna. Stany Zjednoczone mają niezwykle surowe przepisy imigracyjne. Każdy, kto pracuje w USA bez odpowiedniego zezwolenia lub przekracza długość pobytu wyznaczonego w swojej wizie, naraża się na wieloletnią blokadę wjazdu do Stanów. Wizy, pozwalające na pracę i stały pobyt (lub pobyt znacznie dłuższy niż w przypadku wizy turystycznej lub ESTA) są często trudne do uzyskania. Przepustki tego typu są zazwyczaj dostępne tylko dla osób, posiadających specjalistyczne zawody lub dla inwestorów, dysponujących dużym kapitałem.

Ale chwileczkę, to nie jest przecież miejsce, w którym Twój amerykański sen ma prysnąć jak bańka mydlana. Istnieje bowiem jeszcze jedna możliwość. Osoby, które chcą wyjechać do Stanów, mogą wziąć udział w loterii wizowej i zdobyć w ten sposób pozwolenie na stały pobyt wraz z rodziną i pracę w USA. Pomimo surowych przepisów imigracyjnych, Amerykanie są zainteresowani obywatelami innych krajów, którzy wzbogacają różnorodność ich narodu. Dlatego loteria nazywa się oficjalnie: Diversity Immigrant Visa Program. Potocznie mówi się jednak o Green Card Lottery (loterii o zieloną kartę). Co roku amerykański Departament Stanu rozdaje w ramach losowania ponad 50 000 zielonych kart dla obywateli innych krajów. Zwycięzcy loterii otrzymują niemal wszystkie uprawnienia, jakie posiadają amerykańscy obywatele, np. pozwolenie na pracę lub naukę. Najlepsze jest jednak to, że loteria ma stosunkowo niewielkie wymagania wobec chętnych, dlatego prawie każdy może spróbować szczęścia w corocznej loterii!

Jak przebiega program wizowy?

Osoby spełniające warunki kwalifikacyjne mogą, co roku jesienią, zarejestrować się do udziału w programie. Loteria odbywa się zawsze wiosną następnego roku. W drodze losowania komputerowego zwycięzcy są wybierani przypadkowo i dlatego informacje podane we wniosku nie mają wpływu na wynik loterii. Pod uwagę brana jest tylko kwota krajowa, co oznacza, że ​​niektórym krajom przydziela się więcej zielonych kart niż innym.

Jeśli należysz do wylosowanych szczęśliwców, to w następnym kroku zostaniesz poproszony o przesłanie szczegółowych informacji o sobie i swoich krewnych, którzy chcą z Tobą przeprowadzać się do USA (np. dane małżonka i dzieci). Nieco później można umówić się na rozmowę w konsulacie USA, w czasie której sprawdza się, czy nowy imigrant spełnia wszystkie wymogi. Dopiero po tej konsultacji otrzymuje się wizę na stały pobyt, nazywaną potocznie zieloną kartą. Po tym już nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować swój amerykański sen!

Czy mogę wziąć udział w loterii wizowej?

Aby zakwalifikować się do udziału w losowaniu, należy spełnić dwa podstawowe wymagania:

  • Pochodzenie
    Celem programu wizowego jest urozmaicenie amerykańskiego społeczeństwa. Dlatego kraje z dużą liczbę imigrantów w USA (ponad 50 000 w ciągu ostatnich 5 lat) są wykluczane z udziału w loterii. Na przykład wiele krajów Ameryki Południowej nie kwalifikuje się do udziału. Osoby urodzone w Polsce mogą jednak od kilku lat uczestniczyć w loterii.
  • Wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe
    Amerykańskie władze wymagają od kandydatów odpowiedniego poziomu edukacji. Każdy uczestnik musi posiadać wykształcenie równoważne z amerykańskim High-School dyplomem. Odpowiada to 12-letniej edukacji szkolnej. W przypadku uczestników z Polski akceptowane jest wykształcenie średnie. Wystarczające jest również 2-letnie doświadczenie zawodowe w ciągu ostatnich 5 lat w zawodzie, który wymaga 2-letniego (lub dłuższego) szkolenia.

Jak mogę zgłosić się do loterii?

Jeśli spełniasz powyższe wymagania, to możesz na przełomie października i listopada zgłosić się do losowania na oficjalnych anglojęzycznych stronach władz USA. Udział w loterii jest całkowicie bezpłatny. Musisz jednak zachować szczególną ostrożność podczas wypełniania formularzy online. Wielu uczestników popełnia błędy przy uzupełnianiu zgłoszenia, co powoduje wykluczenie z loterii już na samym wstępie. Między innymi obowiązują ścisłe zasady dotyczące formatu i wyglądu przesyłanych zdjęć. Pomyłki powodują dyskwalifikację, o której wnioskodawcy nie zostają poinformowani. Około 30% wszystkich aplikantów co roku traci w ten sposób szanse na wygraną.

Jeśli chcesz uniknąć tego ryzyka, możesz skorzystać z naszego odpłatnego Green-Card-Serwisu. Pozwól naszym ekspertom pomóc Ci w przygotowaniu zgłoszenia. Poprawimy ewentualne błędy formalne i zapewnimy zgodność ze wszystkimi wymogami programu wizowego. Na koniec prześlemy w terminie Twoje zgłoszenie drogą elektroniczną do oficjalnych władz USA. W ten sposób Twój udział w loterii jest gwarantowany.

Co stanie się z moją rodziną w przypadku wygranej?

Współmałżonek i wszystkie dzieci w stanie wolnym (w tym dzieci adoptowane i pasierbowie) poniżej 21 roku życia muszą być wymienione w zgłoszeniu do loterii. Jeżeli wnioskodawca zostanie wylosowany, to także wszyscy członkowie jego rodziny otrzymają zieloną kartę. Oczywiście nikt nie jest zmuszany do przyjęcia zielonej karty. Więcej informacji dotyczących programu wizowego możesz znaleźć w naszych FAQ.

Gorące USA Deals