MENU Zaloguj się
Ta oferta jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Dołącz do USAtogo i odkrywaj najlepsze Deals i Insider Tips.
Twoje korzyści:
 • Ekskluzywne oferty i rabaty na loty, noclegi i wynajem samochodów w USA
 • O nowościach dowiesz się jako pierwszy
 • 100% darmowy udział i rezygnacja w każdej chwili

Rejestracja

Jakie są najpopularniejsze samochody do wynajęcia w USA? Oczywiście bardzo lubiane są jazdy kabrioletem Mustangiem i SUVem. Ale który samochód jest dla mnie odpowiedni? Jaka pojemność jest do dyspozycji? Znalezienie odpowiedzi na te pytania nie jest łatwe. Aby pomóc przy podjęciu tej decyzji, przedstawimy poniżej bardziej szczegółowo klasy samochodów dostępnych na wakacje w USA.

Wskazówka: Jeśli już teraz jesteś zdecydowany na wynajem auta, dowiedz się tutaj, w jaki sposób możesz zaoszczędzić do 30% przy rezerwacji samochodu.

Zasadniczo istnieją następujące typy samochodów, które są niestety w niektórych wypożyczalniach różnie nazywane:

 • Małe samochody (small)
 • Samochody średniej wielkości (intermediate)
 • Duże samochody (fullsize)
 • SUV
 • Minivan / minibus
 • Kabriolet (Cabriolet / Convertible)
 • Luksusowe samochochody (luxury)

Każdy z tych typów aut różni się wyposażeniem i dlatego są one podzielone na osobne zespoły. Ponieważ każda firma wynajmująca samochody nazywa te podziały nieco inaczej, możesz dla lepszej orientacji użyć międzynarodowego kodu ACRISS.

Małe samochody

Małe samochody są podzielone na dwie klasy, mianowicie na klasę ekonomiczną i nieco większą klasę kompaktową.

Economy / ECAR / EDAR

Jest to najmniejsza i oczywiście najtańsza klasa. Klasa ekonomiczna jest dostępna w dwóch wersjach: 2-drzwiowa (ECAR) i 4-drzwiowa (EDAR). Ten rodzaj samochodu może być szczególnie interesujący dla młodych ludzi, którzy mają mniejszy budżet, np. dla studentów. Klasa ekonomiczna jest bardzo przydatna podczas wycieczek po mieście i ze względu na rozmiar auta łatwo jest znaleźć parking.

Uwaga: Jeśli masz mniej niż 25 lat, zwróć uwagę na specjalne warunki jazdy dla młodych (w wieku od 21 do 25 lat).

Compact / CCAR / CDAR

Z własnego doświadczenia wiemy, że dla 2 osób samochody- takie jak Toyota Corolla, VW Jetta - są wystarczające. Klasa kompaktowa również jest dostępna w dwóch wersjach: 2-drzwiowa (CCAR) i 4-drzwiowa (CDAR). W takim samochodzie można pomieścić 2 małe walizki lub jedną dużą i torbę. Przy 2 osobach zawsze istnieje możliwość wykorzystania tylnego siedzenia jako miejsca na walizkę. W przypadku pary z dzieckiem ten typ auta jest zbyt mały.

Samochody średniej wielkości

Nie zawsze trzeba wybierać SUV. W przypadku krótkich wycieczek wystarczające są również samochody średniej wielkości, które z punktu widzenia kosztów nie obciążają dodatkowo budżetu. Samochody średniej wielkości są podzielone na dwie następujące grupy:

Intermediate / ICAR / IDAR

Jest to klasa podstawowa. Dostępna jest z 2 drzwiami (ICAR) lub 4 drzwiami (IDAR). Odpowiednia dla par, które chcą trochę zaoszczędzić na wydatkach. Duża i mała walizka zmieszczą się bez problemu.

Standard / SCAR

Ta klasa jest nieco większa niż intermediate. Bagażnik oferuje więcej miejsca i zmieszczą się w nim 2 duże walizki. Do SCAR należą samochody 2-drzwiowe, ale także 4-drzwiowe.

Duże samochody (fullsize / FCAR)

Fullsize auta to 4-drzwiowe samochody, takie jak Chevrolet Impala, które mogą wygodnie pomieścić 4 osoby, 2 walizki i 2-3 torby. Trzeba tutaj jednak uważać, ponieważ przy 4 dorosłych osobach, 4 walizki nie pomieszczą się do bagażnika. Dla rodzin z jednym dzieckiem lub dwójką dzieci może to jednak wystarczyć. Dla 4 osób lub rodzin z niemowlęciem/małym dzieckiem polecamy wybranie intermediate lub fullsize SUV. Jest w nich więcej miejsca na dodatkowy bagaż, taki jak na przykład wózek lub inny potrzebny sprzęt.

Fullsize samochody są idealne na krótkie podróże lub wycieczki po mieście. Oczywiście na dłuższe wyprawy też się nadają. Ostatecznie jest to kwestia gustu. Zalecamy więc porównanie z klasami SUV. Czasami różnica w cenie nie jest tak wysoka.

SUV

Często jest zadawane pytanie, który samochód jest odpowiedni na długie wycieczki. Bardzo często polecamy samochody typu SUV. Jeździ się w nich bardzo komfortowo pod każdym względem. Siedzi się wyżej i bardzo wygodnie. Z reguły samochody te są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów i tempomat, co jest bardzo przydatne dla kierowcy. SUVy mają wysoki poziom komfortu jazdy i dlatego są również lubiane przez pary.

W przypadku SUV można wyróżnić następujące grupy:

Fullsize SUV / FFAR

Ta klasa samochodów (np. Chevy Tahoe) doskonale nadaje się na wycieczki z 4-5 osobami. Komfort jazdy jest po prostu świetny. Ogólnie rzecz biorąc, ta klasa samochodów oferuje miejsce dla maksymalnie 7 osób (5 osób dorosłych i 2 dzieci). Należy oczywiście zauważyć, że w przypadku 7 osób nie można powiększyć pojemności bagażnika. W rezultacie przy pełnym zapełnieniu powierzchni przez podróżujących, można przewieźć dodatkowo 2 duże walizki i 1 małą. Mając więcej niż 5 osób plus dla każdej osoby walizkę, powinno się również rozważyć opcję wynajmu dwóch aut. Dla rodzin z dwójką dzieci fullsize SUV jest genialny! Tylne siedzenie (często środkowe) można złożyć lub podzielić. W ten sposób można zabrać dodatkowo 2-3 walizki. Znajdzie się też miejsce na wózek dziecięcy.

Poniżej możesz zobaczyć bagażnik Chevroleta Tahoe jako przykład dla fullsize SUV.

Intermediate SUV / Midsize SUV / IFAR

Intermediate SUV obejmuje m.in. marki, takie jak Toyota, Jeep, KIA lub Dodge. Są one świetne i nadają się wspaniale na dłuższe trasy. Warto jednak porównać ceny innych klas pojazdów, które oferują jeszcze więcej miejsca. Czasami różnice cen nie są zbyt duże. Jeśli zależy Ci na komforcie jazdy to SUV jest najlepszym wyborem.

Intermediate SUV oferuje miejsce dla 5 osób. Dostawcy samochodów podają tutaj pojemność dla 2 dużych i 1 małej walizki. Z własnego doświadczenia jest to nieco optymistyczne szacowanie. Dwie duże walizki są bardziej realistyczne. Przy 5 osobach lepiej by było wybrać większą klasę. Będzie to wygodniejsze rozwiązanie. Zasadniczo można stwierdzić, że ta klasa aut jest optymalna dla rodziny z 2 dzieci lub dla 4 osób dorosłych. Zalecamy - w zależności od ilości bagażu - porównanie z fullsize SUV. Od 4 osób i 4-5 walizek lub wózka zalecamy wybór większej klasy.

Poniżej możesz zobaczyć bagażnik Toyoty RAV4 jako przykład dla klasy intermediate SUV.

Tutaj można również złożyć tylne siedzenia i w ten sposób powiększysz pojemność bagażnika.

Minivan

Na pierwszy rzut oka, minivan może wydawać się trochę niecodzienny. Jednak jeśli przyjrzysz się mu bliżej, wyda się interesującym i dość popularnym. Istotne jest to, że mieści się w nim 7 osób, co może spowodować, że trochę zaoszczędzisz.

W przeciwieństwie do fullsize SUV pojemność bagażnika przy 7 osobach wystarczy dla 3 dużych walizek. W każdym razie opłaca się porównanie z fullsize SUV. Szczególnie dla rodzin z co najmniej 2 dzieci i dużą ilością bagażu. Tutaj również można złożyć tylne siedzenia.

W przypadku większej grupy podróżujących lub przy długich wycieczkach pojawia się często pytanie, czy będzie potrzebny dodatkowy kierowca? Wypożyczalnie samochodów oferują dodatkowych kierowców zawsze jako usługą opcjonalną. U wielu dostawców można również zarezerwować dodatkowego kierowcę w pakiecie (np. w Alamo jest to Gold pakiet).

Kabriolet (Cabriolet / Convertible)

Podróż po USA kabrioletem, jak np. Ford Mustang, jest marzeniem wielu urlopowiczów. Taka przejażdżka jest bardzo popularna i szczerze mówiąc, należy do amerykańskiego stylu życia. Polecić można następujące wspaniałe trasy po USA:

 • z Las Vegas przez Los Angeles do San Francisco
 • z San Diego do Los Angeles
 • wzdłuż wschodniego wybrzeża USA
 • słynną Route 66

Kabriolet jest idealny dla par z 2 walizkami. Należy jednak pamiętać, że nie każda wypożyczalnia samochodów gwarantuje rezerwację pożądanej marki lub modelu, a jedynie klasę (tutaj: kabriolet). Dlatego nie wszędzie dostaniesz, np. mustanga. Niektórzy dostawcy naliczają również dodatkową opłatę za rezerwację konkretnego modelu.

Luksusowe samochochody (premium / PDAR / luxury / LCAR / LDAR)

Do tej klasy należą limuzyny, jak np. Chrysler 300 lub Cadillac CTS. Luksus często oznacza skórzane wnętrze itp. W każdym razie samochody oferują dużą pojemność bagażnika, podobną do fullsize i dlatego nadają się dla rodzin z dziećmi lub dla par. Klasa luksusowa jest dostępna z 2 drzwiami (LCAR) lub z 4 drzwiami (LDAR).

Wskazówka

Znasz już nasz słynny rabat na samochody do wynajęcia? Zaoszczędź nawet do 30% na rezerwacji auta w USA w porównaniu do ofert innych dostawców.

Gorące USA Deals